اسلام و زنان ِ قدرتمند ِ جهان

ملکه رانیا

اسلام و زنان

به قلم ِ فروزان ِ جهرمی

مانند سال های پیش مجله ی معتبر فوربس نام 100 زن قدرتمند جهان در سال 2009 را در برابر دید جهانیان قرار داد، البته اینکه هیچ اثری از نام زنان ایرانی در میان این 100 نفر دیده نمی شد، رویدادی تعمل برانگیز است.زنان ایرانی از زمان رضا شاه تا شاهنشاه آریامهر کم کم به حقوق خود آشنا شده و تلاش بر آن داشتند تا از راهی نوین نه سیندرلاوار، راهی که از مراحل پایین، مدارج را یکی یکی با تلاش و پشتکار بپیمایند و آینده ای تازه و پر از افتخار برای ایران و خود بسازند.

اما سد بزرگی از واپسگرایان و قوانین واپسگرایانه سبب شد که تنها پشتیبان و یاری دهنده شان مظلومانه از سرزمین خود تیعید شود و نسل جوان و نورس زن ایرانی در این میان تنهاتر از همیشه برای دوباره ها از پله نخست آغاز کند.

«آنجلا مرکل» برای چهارمین سال پی در پی در بالای فهرست «قدرتمندترین زنان جهان»قرار گرفت او رهبر چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است و در حال حاضر با چالش های اقتصادی بزرگی روبروست.بر اساس گزارش مجله فوربس نفوذ روزافزون زنان در عرصه های تجارت، سیاست و سازمان های غیرانتفاعی قدرت زیادی به آنها بخشیده است. در اعلام فهرست جدید زنان قدرتمند جهان از سوی فوربس، معیارهایی چون «محبوبیت» یا «معروفیت» زنان، ملاک قرار نگرفته بلکه این زنان بر اساس میزان نفوذ خود در عرصه های مختلف سیاسی، تجاری و سازمان های غیرانتفاعی معرفی شده اند. در این فهرست زنانی انتخاب شده اند که اداره کننده کشورها، شرکت های بزرگ یا سازمان های غیرانتفاعی با نفوذ هستند. رتبه بندی این زنان همچنین بر اساس عواملی چون میزان توجه رسانه های عمومی به آنها و نیز اندازه سازمان یا کشوری که تحت رهبری این زنان قرار دارد انجام شده است.

«شیلا بیر» مدیرکل شرکت بیمه ذخیره فدرال آمریکا نیز کماکان در رتبه دوم قرار دارد. او امسال بیش از 77 بانک را زیر سلطه خود درآورده است. «ایندرا نویی» مدیرعامل شرکت پپسی کولا در مقام سوم این فهرست قرار دارد و «سینتیا کارول» مدیرکل شرکت معدنی آنگلوآمریکن در رتبه چهارم دیده می شود.

«هو شنگ» رئیس شرکت بزرگ اقتصادی تاماسک سنگاپور که اکنون به دنبال جانشین می گردد در رتبه پنجم فهرست فوربس قرار گرفته و «آیرن روزنفلد» مدیرکل شرکت مواد غذایی کرفت فود نیز در جایگاه ششم قرار دارد. اما «الن کولمن» مدیرعامل شرکت آمریکایی دوپونت، «آنجلا برالی» مدیرعامل شرکت بیمه ول پوینت، «آن لوورژن» مدیر شرکت اتمی فرانسوی آورا و «لین السنانس» مدیر شرکت سونوکو در جایگاه های هفتم تا دهم این فهرست قرار گرفته اند.

در فهرست امسال فوربس نام تعدادی از چهره های تازه وارد دیده می شود به نحوی که «سونیا سوتومایر» قاضی ارشد دیوان عالی آمریکا برای نخستین بار در رتبه 54 ظاهر شده است. «میشله اوباما» بانوی اول آمریکا و همسر باراک اوباما نیز برای نخستین بار به این فهرست راه یافته و در رتبه چهلم قرار گرفته است. اما دیگر چهره سرشناس این فهرست «ملکه رانیا» بانوی اول اردن (رتبه 76) است که از جمله پرنفوذترین زنان خاورمیانه به شمار می رود و حدود 600 هزار هوادار در توییتر دارد.

اینکه ملکه رانیا، زنی از یک کشور اسلامی و عرب توانسته است به چنیین مرتبه ای برسد بسیار جای شگفتی دارد و از این نظر می توان حتا رتبه ی او را از آنجلا مرکر نیز بالاتر دانست، وبی گمان او راهی بسیار مشکل و طولانی را پیموده که می تواند برای تمام زنان مسلمان جهان رهاورد جهشی نوین باشد.

رانیا الیاسین (رانیا عبدالله) همسر ملک‌عبدالله دوم پادشاه اردن است. اصلیت او فلسطینی و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه ژنو سوییس است. وی که هم‌اکنون جوان‌ترین ملکه دنیا به حساب می‌آید، در سال 2005 از سوی مجله «هارپر و ملکه» به عنوان زیباترین زن دنیا شناخته شد. رانیا از همان ابتدای ازدواج با ملک‌عبدالله‌ در بیشتر تصمیم‌گیری‌های همسرش دخالت داشت. او خود نیز یکسری فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی مستقل دارد که ایجاد شبکه مدارس خصوصی برای کودکان نیازمند در اردن و احداث و مدیریت چند موسسه خیریه از جمله آنهاست. رانیا در پاسخ به پرسش‌های مک‌لئود، خبرنگار تایم درباره حقوق زنان عرب می‌گوید: «در اردن هنوز زنان به حقوق حقه خود و تساوی با مردان دست نیافته‌اند… آنها نمی‌توانند شغلی پیدا کنند و به محض آنکه کمی پایشان را از زندگی زناشویی فراتر بگذارند به قیمت جانشان تمام می‌شود و مردان متعصب این کشور به آنها رحم نمی‌کنند…» .

ملکه اردن در آخرین سفری که به واشنگتن داشت در یک کنفرانس مطبوعاتی که با حضور برخی از مقام‌های آمریکایی برگزار شد، گفت: «بسیار حیاتی است که کشورهای غربی با وجود بحران اقتصادی از نیاز اولیه کودکان به آموزش غافل نشوند». همچنین وی با اعلام ایجاد یک بسیج آموزشی برای کودکان جهان گفت: «قریب به 10 میلیون کودک و معلم در 100کشور جهان از 20 تا 26 آوریل کتابخوانی جمعی ترتیب خواهند داد تا آموزش به کودکان را ترغیب کنند». رانیا در این سفر با کودکان بی‌سرپرست سیاهپوست نیز دیدار داشته است. وی همچنین با شرکت فعال در بسیاری از محافل جهانی حقوق زن و حمایت از کودکان، چهره شناخته شده‌ای در جهان به حساب می‌آید. روزی نیست که در مطبوعات اردن از رانیا عکس یا خبری نباشد. او با ایجاد پایگاه ویدیویی در سایت یوتیوپ برای رابطه با مردم به صورت زنده بیش از پیش خود را به جهانیان معرفی کرد. به گزارش شبکه بی‌بی‌سی، این نخستین بار است که یک مقام حکومتی در جهان چنین فضایی را برای ارتباط با مردم ایجاد می‌کند. در این گزارش آمده است که تاکنون میلیون‌ها نفر از سراسر جهان درباره موضوعات مختلف برای او پیام گذاشته‌اند و رانیا پیام‌هایی را که درباره زنان مسلمان، مذهب، تروریسم و کودکان است جواب می‌دهد. رانیا در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است: «زمانی که برای نخستین بار ایده یوتیوپ را مطرح کردیم، خیلی‌ها طوری با ما رفتار کردند که گویی باید این افکار را به کلی فراموش کنیم اما من احساس می‌کنم جهان در حال حاضر دچار نوعی بحران است. خشونت در گفت‌وگو‌ها بیداد می‌کند و محبت و همدردی جای خود را به عصبانیت داده است.

من امیدوارم این شبکه کانال ارتباطی میان غرب و شرق باشد، چرا که احساس می‌کنم دنیای امروز برای شناخت اسلام حقیقی، به این مساله نیاز دارد».

او می داند که تنها راه رهایی مسلمان از جنگ، خرافات،فقر و فحشا شناخت زنان از اسلام حقیقی و بدست آوردن علم و دانشست. تا زنان شناخت پیدا نکنند فرزندانی تربیت می کنند که دشمن صلح، هواخواه جنگ و  طرفدار خرافات هستند.

رانیا تکیه کلامش اینست:»با تربیت و تحصیل هر دختر٬ دنیا تغییر می کند.»

بی گمان رضاشاه بزرگ راهی را آغاز کرد که پس از او محمدرضا شاه و شهبانو فرح پهلوی، این راه را گسترش دادند آنها پیش از ملکه رانیا پیشگام راهی بودند که امروزه زنان قدرتمند جهان به آن واقف شده اند.

بر گرفته از سامانه ی

http://www.atashforuzan.persianblog.ir

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: